Suurpellossa pysyy tahtoessaan virkeänä, sen  ihan omasta kokemuksestani sanon. Notkeana on tämä tyttö pysynyt. Siitä on Suurpelto-seuran liikuntatiimikin pitänyt huolta.

Jo kesällä 2012 alkoi Lillhemtin puistossa ulkojumpat musiikin tahtiin. Ensimmäisinä talvina siirryttiin Infopaviljonkiin,  ja Suurpellon päiväkodin valmistuttua saatiin sieltä iso jumppasali käyttöön. Jumpan vetäjä Salu on jaksanut vetää hommaa ihan näihin päiviin saakka korona-rajoitusaikaa lukuun ottamatta. Eikä maksa mitään! Hyvä Salu!

No kesäisin sitten on vedetty seuran toimesta upeita fillariretkiä ja tehty Espoota ja Helsinkiä tutuksi. Ja ympäri vuoden on voinut osallistua kimppalenkkeihin. Hitaimman tahtiin hölkytellään sopivaksi katsottu kilometrimäärä. Sääntökin on: niin lujaa ei saa juosta, ettei jutustelemaan kykene. Ja lentistä, toki kesällä sitäkin.

Entä mitä tykkäätte Länsiväylän otsikosta Espoo-päivänä 2020: “Suurpelto juostaan Espoon kartalle”?  Tämä on totta! Meillä on oma Suurpelto-juoksu. Ensi elokuussa juostaan taas!

Ja sitten vink, vink: Ensi keväänä aion minäkin osallistua Suurpelto-seuran tiimissä valtakunnallisiin kävely- ja pyöräilykilometrikisoihin!

Täälläpä on paljon kaikenlaisia hännän heiluttajia! Kovasti jo heti alkuvuosina koirakavereiden perään kuulin kyseltävän. Suurpelto-seurassa, Erkki Castrénin luotsaamana pistettiin pystyyn viikoittaisia koirakävelyitä. Pian todettiin, että koirapuistokin olisi kiva. Espoon kaupunki ehätti avuksi ja rakensikin ihan kunnon puiston.  Iso kiitos, ja hau hau! Muistakaa kakkapussi taskuun mukaan!

****************************************************

Anna B encourages to exercising alone, with friends or with your dog!

In Suurpelto you can keep fit, that I say from my own experience. This girl has stayed in shape, thanks to the Sports Team of the Suurpelto Association.

Already in the summer of 2012, outdoor gymnastics began in Lillhemt Park. In the first winters we exercised in Info Pavilion. After the completion of the Suurpelto Kindergarten we were able to move there. And it’s free! Salu, who runs the exercise, has  instructed us until these days, except for the coronavirus restriction period. Good, Salu!

In the summer, then, great bike tours have been led by the association. We have seen nice parts of Espoo and Helsinki. And all year round we’ve been able to jog with other enthusiasts. With suitable pace and suitable number of kilometers! There is one rule: you are not allowed to run so fast you can’t talk. And volleyball, of course, in the summer that too.

And what do you think of the title in Länsiväylä on Espoo Day 2020: ”Suurpelto will be run to the map of Espoo”?  This is real! We have our own Suurpelto Run. Next August we’ll run again!

And then a tip, a tip: Next spring, I’m going to participate in the national Walking and Cycling Kilometer Races in the Team of Suurpelto Association!

There’s a lot of tail-wagging around here! Right in the early years, I heard a lot of questions after dog buddies. Member of the Suurpelto Association Erkki Castrén started weekly dog walks. Soon we noticed that a dog park would be nice, and then the City of Espoo built a proper dog park.  Big thanks and woof! Remember, put the poop bag in your  pocket!

suurpeltojuoksijat lähtevät Puistojumppaamassa äiti ja lapsi LIllhemtin puistossa