see English below //Ensimmäinen Suurpeltojuoksu järjestetään la 31.8. klo 11 Suurpellon täyttäessä 10 vuotta.

Juoksureitti kulkee Suurpellon ympäri ja on 4 km. Jos tämä tuntuu liian lyhyeltä, voit juosta toisen kierroksen eli 8 km:n matkan. Ohessa on kartta reitistä. Reitti on merkitty oranssilla kreppipaperilla lyhtypylväissä sekä asfalttiin piirretyillä nuolilla. Ks. reittikartta tällä sivulla aivan alinna.

Reitillä kadun ylityspaikoissa (2) on liikenteenohjaajat, samoin kevyen liikenteen solmukohdissa.

”Suurpellon hitaat juoksijat” osallistuvat juoksuun ja kannustavat kaikkia kynnelle kykeneviä osallistumaan historian ensimmäiseen Suurpeltojuoksuun. Tehdään tästä jokavuotinen!

Lähtö ja maali ovat Opinmäen koulun pihalla, jossa merkkinä on Suurpelto-seuran oranssi teltta. 

Käsiajanotto. Maalissa ja toiselle kierrokselle lähtijöille on tarjolla vettä, mehua ja banaania. Emme vakuuta juoksijoita, joten jokainen juoksee omalla vastuulla.

Osallistuminen on maksuton. Toivomme ennakkoilmoittautumista osoitteeseen info@suurpeltoseura.fi. Ilmoita nimesi ja kumman matkan juokset (4 vai 8 km). Voit ilmoittautua myös paikan päällä viimeistään klo 10.45.

Numerolaput saamme lainaan SohvaBoikotilta (sohvaboikotti.fi), joka järjestää vuosittain mainion Uudenvuoden juoksun keskuspuistossa vuoden viimeisenä päivänä klo 17.

Suurpellon 10 v juhlat jatkuvat iltapäivällä koko perheen piknikillä Lillhemtin puistossa klo 15.00 alkaen. Juoksun jälkeen on kiva nauttia piknikistä hyvässä seurassa.

……………

Suurpelto Run, first in our short history, will be organised Sat 31 August starting at 11.00 am, the day Suurpelto celebrates its 10 years anniversary.

We run around Suurpelto 4 km, and if this is too short for you, you can take a second round and run 8 km. The route is shown on the map below. It is marked with orange paper strips and arrows on asphalt. We have watchers conducting the traffic in places the route is crossing the street (two), also when crossing the pedestrian zone.

”Suurpellon hitaat juoksijat” (”Slow runners in Suurpelto”) are also participating and encouraging all residents of Suurpelto to participate in the first ever Suurpelto Run. Let’s make this run annual!

Start and Finish are located in Opinmäki school yard where you’ll find the orange tent of Suurpelto-seura Association.

Manual timing for runners. We offer water, juice and bananas for runners after running or in half way of two-round run. Runners are not insured by organiser, so everybody runs on his own responsibility.

Participating is free of charge. We are waiting for your advance registration via info@suurpeltoseura.fi, give your name and the length you intend to run (4 or 8 k)m. You can register for running also in Opinmäki yard at our tent latest at 10.45 o’clock.

Bib numbers are lent for us by SohvaBoikotti Association which organises The New Year Evening Run every year in Central Park.

Suurpelto 10 years anniversary celebrating continues in Lillhemt Park with picnic for the whole family at 3 pm. After short running excercise it will be nice to enjoy picnic in good company!