Mistä tulee Lukukatu tai Kynäkatu? Kuka oli Anna Bildsten tai Hans Floor, jotka ovat saaneet oman polun? Tylypahkassa on Viistokuja ja Likusterikatu – miksi ne ovat täällä? Liittyvätkö nimet alueen historiaan?

Espoon kaupungin nimistösuunnittelija Kallas Lukka kertoo Suurpellon nimistöstä asukasillassa 23.11.2023 klo 18 – 19.15 Opinmäen ruokalassa.  Tarjolla pullakahvit. Tervetuloa!

Suurpelto-seuran syyskokous on asukasillan jälkeen n klo 19.30. Kokouksessa käsitellään toimintasuunnitelma ja valitaan uusi hallitus vuodeksi 2024. 

From where comes Lukukatu (Numberstreet or Readingstreet) or Kynäkatu (Pencilstreet)? Who was Anna Bildsten or Hans Floor who have their own paths here? And what about Viistokuja (Diagon Alley) or Likusterikatu (Privet Drive) which are in Hogwarts – why here? Are the street names connected to history?

Kallas Lukka from the place name team of Espoo tells about the street and route names of Suurpelto in the residents’ evening on 23.11.2023 at 18-19.15 in Opinmäki hall. Coffee and bun is served. Welcome!

After the event is the autumn meeting of Suurpelto-seura at 19.30. In agenda is the action plan for 2024 and the new board will be selected.