Welcome to a trip with  Anna B. // Suurpeltoseuralla on alkanut juhlavuosi. Seura perustettiin 11.1.2012 ja työtä viihtyisän asuinalueen eteen on tehty täydet kymmenen vuotta! Anna B on seuran oma hengetär ja kertoo seuraavien kuukausien aikana väläyksiä ja mietteitä vuosien varrelta sekä näillä seuran verkkosivuilla että seuran Facebook-sivuilla.

Kurkkaa tiistaisin!

Anna B ei ole kuka tahansa. Anna on vanha suurpeltolainen, ja oma esikuvansa hänellä on 1680-luvun Kockbyn Storaksen tilalla, jota hänen puolisonsa rykmentinkirjuri Hans Floor isännöi 1680-luvun lopulta asti. Hansin kuoltua tila jäi Annalle vuonna 1710. Anna on tomera, rohkea ja uudistusmielinen. Ennen kaikkea hän haluaa, että Suurpeltoa rakennetaan ja kehitetään viisaalla sydämellä. Tervetuloa Annan matkaan!

************************

Anna B has something to tell you!

The jubilee year of the Suurpelto association has begun. The association was founded on 11.1.2012. Since then, work for a comfortable residential area has been enthusiastically done. Anna B is Suurpelto areas’ own spirit.  During the next months you can follow her journey and thoughts over the years in Suurpelto on this fb-page. You can find her stories also on www.suurpeltoseura.fi. Take a peek every other Tuesday!

But who is Anna B? Not just anyone! Anna is an old habitant of Suurpelto and she has her model Anna Bildsten, who lived on Kockby Storas farm in the late 1860s. Her husband Regiment Clerk Hans Floor was the master of the farm, and after his death Anna continued as the owner of the estate. Anna is energetic, brave and reform-minded. Above all, she wants Suurpelto to be built and developed with a wise heart. Welcome to the trip with Anna!

KUVA/PICTURE: VARPU LÖFMAN