Toukokuun alussa 2012 alkoi Lillhemtin puiston laidalla tapahtua. Kyllä hyvällä ja rakentavalla yhteistyöllä voi saada hurjasti aikaan, niin minä vaan ajattelin, kun uuden seuran meininkiä tarkkailin. 

Kaupungin kautta saatiin viljelylaatikoille pohjustustyöt ja isot multakuormat. Laurea-ammattikorkeakoulun Koulii-hanke suunnitteli puolestaan lavamuotit. Sen jälkeen laitettiin talkoot pystyyn! Akkuporakoneet surisivat ja kottikärryt rullasivat, ja illalla 12.5 oli valmiina ja mullalla täytettynä 40 viljelylaatikkoa. Steiner-koululle ja Maakirjan päiväkodille tietty omansa. Vesipistettä jouduttiin vielä seuraavaan kesään odottelemaan, mutta siinä välissä rakennettiin jätelaudoista hieno kompostilaatikko, talkoilla sekin.

Lasten, ja totta puhuakseni kyllä minunkin mielestäni, hauskinta oli kuitenkin, kun kimpassa rakennettiin ja puettiin värikkäät linnunpelättimet kilkuttimineen alueen reunalle. Peurat eivät niistä kuitenkaan olleet moksiskaan, höh.

Nyt keväällä 2022 siirryttiin uuteen paikkaan ja taas talkoiltiin. Sahataan, nakutetaan ja kylvetään ja kesällä kukat ja viljelykset loistavat uusilla lavoilla.

In the beginning of May 2012 there started to happen in Lillhemt park. You really can get a lot done with good and constructive co-operation, that I could tell when observing the spirit of Suurpelto Association.

The City of Espoo helped with the groundwork for the cultivating boxes and with big loads of soil. The Koulii project of Laurea university of applied sciences designed the boxes. After that the association started community work!  Battery drills hummed and wheelbarrows rolled. In the evening 12th of May everything was ready and 40 cultivating boxes were filled with soil. Both Steiner School and Maakirja Kindergarten got one of their own, of course. The gardeners had to wait for the water tap till next summer but in between they built a fine compost using waste board and that too by community work.

According to children – and truly speaking I think so too – the funniest thing was when the scarecrows were built and dressed in colourful clothes. But the white-tailed deer didn’t care of them at all – pshaw!

In the spring 2022 we moved to a new area, and community work was needed again. Saw, clack and plant – in the summer flowers and gardens will bloom again.