Anna B loves to make art together //Miten ihmeessä Suurpeltoon onkin osunut kaksi konkurssiin mennyttä rakentajaa? Jäljiltään jäivät vain isot, surulliset kuopat ympäristöön…Melkein itkuksi minulla pisti. Onneksi ei asukasseuran porukka kuitenkaan lannistunut. Sen sijaan se kääri hihansa ja kokosi porukat yhteen. Toisen kuopan ympärille saatiin upea taideaita, kun yhdistettiin koulujen ja päiväkotien lasten osaaminen. Kun teemaksi vielä valittiin Itämeren puhtaus, se innoitti lapset ja nuoret upeisiin kuviin, joita kelpaa bussimatkustajienkin ikkunasta ohi ajellessaan katsella.

Toisesta surullisesta montusta kehkeytyi lintulammikko, jossa asusteli liroja, hyyppiä ja taveja. Ihan valokuvanäyttelykin näistä saatiin Opinmäen seinään. Kiitos Bore Wanner!

Entä mahtoiko seuran porukalla olla insinöörit apuna, kun osasivat niin hienon kompassiruusun Maakirjantien kiertoliittymään maalata kesällä 2017? Ympäristömuotoilija Niko Riepponen ainakin. Sinne vaan roudasivat maalipurkit liittymän keskelle ja ryhtyivät maalaamaan Nikon suunnittelemaa kompassiruusua. Hyvä meno!

Anna B loves to make art together

What on earth! Two bankrupt builders in Suurpelto! They left big and sad pits in the environment… I couldn’t help but cry. However, the Suurpelto Association did not get discouraged. Instead, the association brought people together and they rolled up their sleeves.

One of the pits was surrounded by marvellous works by children of schools and kindergartens. The Clean Baltic Sea was chosen as the theme for the images, and it really inspired children. It is fun to see the fence from the windows of the buses passing by. Another ugly pit gave birth to a bird pond inhabited by many rare bird species. It gave birth to a great photo exhibition on the wall of Opinmäki school. Thank you Bore Wanner!

And have you seen the beautifully painted compass rose at the Maakirjantie roundabout? I wonder if engineers have been involved in that. At least environmental designer Niko Riepponen! Niko designed the picture and the members of the association carried paint cans on the asphalt and started painting. Good spirit!

Suurpelto-seuran hallitus, maalasi taideaidan pohjan, leikkii suojapuvuissaan pitkillä sudinvarsilla Taideaiadan kuvia maalattiin ja kiinnitettiin talkoilla

Suurpellon taideaidan meriaiheisia kuvia Suurpelto-seuran hallitus maalasi kompassiruusin Maakirjantien kiertoliittymään 2015