Haloo, haloo! Suurpellosta kuului kummia joulukuun lopulla 2013: kauppa uitettiin tänne Suomenlinnasta vesiteitse pieninä palasina! Tämä on totta, Hesarissakin siitä kirjoitettiin. Ja avajaiset olivat spektaakkeli! Pikkuinen Siwa vaihtui sittemmin K-marketiin, ja uusi kauppakeskus avattiin syksyllä 2017. Itse kaupunginjohtajakin nähtiin avajaisissa. Palveluita pukkasi nyt kerralla: kaupan lisäksi tuli kaksi ravintolaa, kampaamo, lasten liikuntapaikka ja kuntosali. Suuriksen nimipäivää juhlittiin Kukkiva Suurpelto -tapahtumassa 2019.

Kahvia ja jäätelöä on Lukutorilla ehditty myydä jo aika kauan. Ensin oli peräkärrykahvila, josta asukkaat ja rakennuksilla töissä olevat voivat ostaa kahvia ja lounasta, sitten nähtiin pitkät jonot Karen jäätelökioskille, ja viime kesänä saatiin Lukutori viimein valmiiksi (päästöttömästi, upeaa!) ja trendikäs konttikioski myi erikoiskahveja ja italialaistyylisiä gelatoja, nam!

Niin se vaan on, että hiukset kasvavat ja jotain niille on tehtävä. Ei huolta – täällä saa taatusti tukan lyhyeksi tai kampauksen ja kiharruksen. Millan hiusdesign aloitti ensimmäisenä. Puistokadun varrella on nykypäivänä kuusi hiusten käsittelijää. Pitäisiköhän katu nimetä uudestaan Kampaamokaduksi? Hih!

Mutta pääseekös täältä muille kylille? 

Kylä keskellä kaupunkia – niin mainostivat alkuun tätä aluetta. Ja tottahan se on! Täältä on muutaman kilometrin matka Tapiolaan, Matinkylään ja Espoon keskukseen (sinnekin saatiin uusi tie!). Alkuun täältä huristeli vain yksi bussi 107 Helsinkiin. Nyt suhahtelee busseja arkisin vajaan kymmenen minuutin välein metrolle ja eri kaupunkikeskuksiin. Ja kevään korvalla 2018 saatiin Suurpeltoonkin kaupunkipyörät! Niillä tykkään minäkin viiletellä metropysäkeille. Viime vuonna tupsahti katukuvaan sähköpotkulaudatkin. Olen myös korvat höröllä kuunnellut, kun Suurpelto-seura on aktiivisesti ottanut kantaa liikennejärjestelyihin ja järjestänyt asukasiltoja aiheen tiimoilta.

Entä pikaraitiotie tulevaisuudessa sitten? Siitä minä jaksan unelmoida ja kyllä – uskoa siihen

Lapsia täällä vipeltää paljon. Aluksi oli vain pieni Maakirjan päiväkoti Klariksentiellä. Olihan se hurja helpotus lapsiperheille, kun Suurpellon päiväkoti viimein aukesi elokuussa 2014. Se vasta on väriläiskä! Vuotta myöhemmin avasi ovensa Opinmäen kampus. Uusi uljas kampus sisälsi niin koulun, päiväkodin, kirjaston kuin liikuntahallinkin.  Oli oikein arkkitehtuurin Finlandia-palkintoehdokaskin.  Muistan, miten koulun peruskiveä muurattaessa seuran silloinen puheenjohtaja Anita puhui siitä, miten suuri merkitys koululla on kotiseutuun juurtumiselle. Sitä lupailivat alueelle rakennetut visiot yhteisöllisyydestä ja elinikäisestä oppimisestakin. Vaan toteutuuko se nyt? Tätä olen kuullut mietittävän nyt seurankin taholla: alue kasvaa, Suurpellon lapset eivät mahdu omaan kouluun, entä missä pääsevät asukkaat kohtaamaan? Selvä vaikuttamisen paikka seurallekin!

 

Anna B is satisfied with the services in Suurpelto

Hello, hello! Something strange happened in Suurpelto in the end of December 2013: a shop was floated here from Suomenlinna in small pieces! This is true: they wrote about it even in Helsingin Sanomat.

And the opening was a spectacle! This small Siwa gave way to a K-market and the mall was opened in the autumn of 2017. The mayor himself was seen at the opening. Services now appeared at once: in addition to the store there were two restaurants, a hairdresser, a children’s gym and a gym. The mall was also given a name: Suuris, and that was celebrated in the Flowering Suurpelto event 2019.

Coffee and ice cream have been sold in Lukutori from almost the beginning. First we had a trailer café where people, including those working on the buildings, could buy coffee and lunch, then long queues were seen at Kare’s ice cream kiosk, and last summer Lukutori was finally completed (emission-free, great thing!) and a trendy container kiosk sold specialty coffees and Italian style gelatos, yum!

The fact is that the hair is growing, and something needs to be done about it. No worries – here you are guaranteed to get a hair cutting, styling or curling! Milla’s hair design was the first, and now there are at least six hairdressers along the Puistokatu. I wonder, should the street be renamed Hairdressers’ Avenue? Hih!

But can you easily get to other places from Suurpelto?

A village in the middle of the city – that was the slogan they had. And true that is! It is only a few kilometres from here to Tapiola, Matinkylä and even to Espoo Centre (there is a new road there, too!). In the beginning only the bus 107 drove to Helsinki. Now there are buses to the metro stations and other city centres almost every ten minutes!

In the spring of 2019, we got city bikes in Suurpelto! I just love to cycle to the metro stations and all kinds of places. And now you can see electric kickboards on the streets as well. The Suurpelto Association has actively taken a stand on traffic issues and organised residents’ meetings on traffic arrangements.

And what about the light rail in the future? That is what I dream of and yes – believe in it!

There are a lot of children here. In the beginning we had only the small Maakirja Kindergarten on Klariksentie. It was a huge relief for families, when the Suurpelto Kindergarten was opened in August 2014. So colourful it is! A year later, the Opinmäki campus opened its doors. The new brave campus included schools, a Kindergarten, a library, and a sports hall. And it was even nominated for the Finlandia Prize for Architecture!

I remember, when the foundation stone of Opinmäki was laid, how Anita who then was the chair of the Suurpelto Association, talked about how important the school is for children’s attachment to their home environment. The marketing visions for the area included ideas of for example community and lifelong learning. But is it happening now? This I have heard the Association is pondering now; the area is growing, the children of Suurpelto can’t fit in their own school, and the residents – where can they meet? This is something the Association should try to influence!

onnellinen asiaks tulossa vanhasta Siwasta 2013 Onnellisia jonottajia vihdoin Suurpeltoon saatuun kauppaan 2013

Italialaisjäätelökioski Lukutorilla 2021 Suurpeltoon päästiin lopulta bussilla ja bussrissa oli oma Suurpelto-tunnus 2013

 Suurpellossa oltiin kauan ilman kauppaa ja bussiyhteyttä. Vihdoin ne saatiin. Siwa uitettiin Suomenlinnassa, ja busseissa oli oma Suurpelto-tunnus. Italialaisjäätelöitä myyvä kioski saatiin valmistuneelle Lukutorille 2021.