Kukkiva Suurpelto -tapahtumaa vietettiin 12. kertaa 20.5.2023. Aurinkoinen sää, monipuolinen ohjelma ja taatut vetonaulat houkuttelivat mukaan lähes 500 asukasta. Suurkiitokset kaikille mukana olleille 🌻!
 
Suurpelto-seuran infopisteessä sai kertoa mikä on parasta Suurpellossa ja esittää kehittämistoiveensa.  Kiitokseksi sai ruusun. Kannanottoja ja toiveita tuli runsaasti. Kooste ehdotuksista on artikkelin lopussa. Suurpelto-seura työstää vastaukset ja toimittaa ideat ja toiveet aiheen mukaan sopiville tahoille. Vielä kerran kiitos kaikille vastanneille! 
 
The Blooming Suurpelto event was celibrated for the 12th time on 20.5.2023. The sunny day, many performances and familiar attractions lured about 500 residents. Great thanks to everybody!
In Suurpelto Association’s infopoint you could tell what is best in Suurpelto and make suggestions and wishes for events or hobbies. We got many answers and ideas.
Summary of the answers is in finnish below.
Suurpelto Association will consider them and adress them to those who are responsible. Once again thanks to all who answered!
 
Yhteenveto/Summary  kysely 20.5.2023 kooste
 
Kesän tapahtumat / events in summer here tapahtumat.
Kesän liikunta / exercising in summer here liikunta.