Anna B on Suurpellon oma tonttu.  Anna on vasta herännyt kolmensadan vuoden nokkaunilta. Nyt Anna täpisee innosta päästessään tutustumaan kotikontuunsa joulun alla 2020. Paljon on tapahtunut sitten 1700-luvun, jolloin Anna Bildsten touhuili näillä tantereilla miehensä Hans Floorin kanssa.

Annan retkeä Suurpellossa pääset seuraamaan päivittäin pienen pätkän Suurpelto-seuran netti- ja fb-sivuilla. Samalla sinulle avautuu kappale alueen historiaa.

Anna-tonttu löytyy myös Kynäniekanaukio 4:n kerhohuoneen ikkunasta vastapäätä Suurista. Ikkunassa olevaan joulukuuseen ilmestyy joka päivä Annan retkiltä pieni jouluinen tuliainen. Käy katsomassa! 

Olisi mukavaa, jos laittaisit Annalle terveisesi facebookin kommenttikenttään. Kerro samalla mikä yllätys joulukuusessa oli.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Suurpelto Christmas Calendar 2020

Anna B is a village Elf of Suurpelto.  Anna has just woken up from her 300 year long sleep. Now Anna is very excited. She is now able to get acquainted with her home region under Christmas 2020. Many things have happened since the 18th century, when Anna Bildsten was living in this neighborhood together with her husband Hans Floor.

You can follow Anna’s journey in Suurpelto every day till Christmas on this website and in FB Suurpeltoseura. At the same time, you can learn more of the history of this region.

You can find Anna the Elf also in the window of the clubhouse in Kynäniekanaukio 4, opposite to the grocery store. There will also be Anna’s Christmas tree in the same window. In the window you will find every day a small Christmas gift from Anna’s travels.

It would be very nice if you would send your greetings to Anna the Elf in Suurpeltoseura’s facebook and tell what Christmas surprise you found or what you saw in the places Anna told us about.